LiDraNo KG 2022.

Nakon više godina Katolička gimnazija 18. ožujka ponovno je bila domaćinom Županijske smotre literarnog, dramskog i novinarskog izričaja za učenike osnovnih i srednjih škola Požeško-slavonske županije. Više od stotinu sudionika, učenika i njihovih mentora te članova povjerenstava, domaćini su ugostili u Dvorani sv. Terezije Avilske na svečanom uvodnom programu koji su izveli učenici dramske družine škole, školskoga zbora i školskoga orkestra pod vodstvom svojih mentora prof. Ćorluke, prof. Tonković i vlč. Siroglavića. U ime organizatora prisutne je pozdravio tajnik Županijskog povjerenstva za organizaciju ovogodišnjeg LiDraNa prof. Paulić, nakon čega su mu se u pozdravnim govorima pridružili ravnatelj škole Ivan Bedeničić i g. Ferdinand Troha, zamjenik županice Antonije Jozić, koji je smotru službeno i otvorio. Svečanom programu otvorenja smotre kojim su moderirali maturanti Nora Šarić i Dominik Fogadić prisustvovali su, uz učenike i njihove mentore, i predstavnici županijskih i gradskih vlasti, gđa Nikolina Rezo Lucić, gđa Ana Pirović, gđa Maja Petrović te ravnateljica kazališta gđa Valentina Neferović, kao i predstavnici medija. Na kraju se programa otvorenja smotre prisutnima obratila i prof. Marijana Ćorluka, predsjednica Povjerenstva, koja je natjecatelje upoznala s daljnjim programom smotre.

Glavni dio smotre održao se na dvije lokacije. Učenici koji su se predstavili u pojedinačnom scenskom izričaju ostali su u Dvorani sv. Terezije Avilske, dok su se učenici koji su se natjecali u literarnom i novinarskom izričaju preselili u prostore Katoličke gimnazije. Nakon što su učenici izveli ili pročitali svoje radove pred povjerenstvima, uslijedili su okrugli stolovi za svaki pojedinačni izričaj na kojima su učenički radovi javno vrednovani, a sami učenici možda i dodatno usmjeravani i motivirani. Nakon okruglih stolova svi su se okupili u Dvorani sv. Terezije Avilske gdje je upriličena i svečana dodjela priznanja učenicima koji su ili predloženi za državnu smotru (literarni i novinarski izraz) ili su, što je slučaj s dramskim izrazom, direktno prošli na državnu razinu smotre. Na koncu još jedne izvrsne smotre literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva za učenike osnovnih i srednjih škola Požeško-slavonske županije rezultati su bili sljedeći:

Literarni izraz za osnovne škole

Marija Maglajić, 8. razred, OŠ Vilima Korajca Kaptol, rad Jedan dan, mentorica Melisanda Lujić

Vida Lojber, 8. razred, OŠ Antuna Kanižlića, rad Oblik; mentorica Ivana Rajič

Članovi povjerenstva:

1. Valentina Čurčić, prof. hrvatskoga jezika i književnosti, OŠ Antuna Kanižlića, Požega
  2. Viktorija Matešić, prof. hrvatskoga jezika i književnosti, OŠ Julija Kempfa, Požega
  3. Ivana Adlešić Pervan, prof. engleskog jezika, književnica, Škola stranih jezika Praktikum, OŠ Mladost, Jakšić

Literarni izraz za srednje škole

Melani Matičević 4. razred, SŠ Obrtnička škola Požega, rad Biti i bit; mentorica Jadranka Kaučić
Ana Gotovac, 4. razred, SŠ Gimnazija Požega, rad Ah, ta današnja mladež; mentorica Kristina Lešić

Članovi povjerenstva:

1. Denis Ćosić, stručni specijalist upravljanja ljudskim potencijalima, književnik
  2. Tanja Španjić, prof. hrvatskoga jezika i književnosti, Srednja škola Pakrac
  3. Maja Pranjić Čorak, prof. hrvatskoga jezika i književnosti, Ekonomska škola Požega

Novinarski izraz za osnovne škole – pojedinačni radovi

Tena Radljević, 7. razred, Katolička osnovna škola, rad Tko čita ne skita; mentor Vjekoslav Marić

Srećko Popović, 8. razred, Osnovna škola Braće Radića Pakrac, rad Druga strana koronakrize; mentor Mario Trupinić

Novinarski izraz za srednje škole – pojedinačni radovi

Rahela Klesinger, 4. razred, Katolička gimnazija s pravom javnosti, rad Zemlja nomada; mentor Miroslav Paulić

Novinarski izraz – školski list OŠ

Emanuel, list učenika Katoličke osnovne škole, urednica Lucija Čulo, 7. razred; mentor Vjekoslav Marić

Novinarski izraz – školski list SŠ

Nautes, list učenika Katoličke gimnazije s pravom javnosti, urednica Helena Makarević, 4. razred; mentor Miroslav Paulić

Novinarski izraz – radijska emisija SŠ

Radijska emisija učenika Ekonomske škole Čitajmo da ne ostanemo bez riječi

Tena Kocijan, Edi Modrušić, Antun Čuljak; mentorica Marija Šag Sadilek

Radijska emisija učenika Katoličke gimnazije Opleti po jeziku

Magdalena Černušak i Matej Antolović; mentor Miroslav Paulić

Članovi povjerenstva:

1. Aleksandra Šutalo, dipl. novinarka i dipl. bibliotekarka, ravnateljica Gradske knjižnice Požega
  2. Tomislav Milanović, dipl. novinar i radijski voditelj, Laganini FM Požega
  3. Vjeran Blašković, dipl. novinar

Dramski izraz – pojedinačni scenski nastup OŠ

Sanja  Panić, 8. razred, OŠ Stjepana Radića Čaglin; mentor Emir Džaferović

Klara  Malčić, 8. razred, OŠ Zdenka Turkovića Kutjevo; mentorica Anita Katić

Dramski izraz – pojedinačni scenski nastup SŠ

Petar  Vrgoč, 2. razred, Obrtnička škola; mentorica Jelena Matoković

Marta Matoković, 3. razred, Gimnazija Požega; mentorica Duška Galić

Članovi povjerenstva:

1. sc. Mario Kovač, kazališni i filmski redatelj, državni izbornik, umjetnički ravnatelj Kazališne družine Pinklec
  2. Valentina Mirković, nastavnica razredne nastave, OŠ Antuna Kanižlića, Požega
  3. Ilijana Lončar, prof., samostalna umjetnica i plesna pedagoginja
  4. Dario Hak, voditelj Kazališne amaterske družine (KAD) te oblikovatelj i majstor tona u Gradskom kazalištu Požega.

Fotografije: Jurja Mautner, Magdalena Černušak i Marta Bošnjak